2024. december 12.

Az állam legalább annyira felelős a légszennyezésért, mint a lakosság

Magyarországon évente több mint 14 ezer ember idő előtti halálát okozza a légszennyezés, az azzal összefüggő megbetegedések száma pedig meghaladhatja az évi egymilliót.

A szakértők sürgetőnek tartják a lakossági fűtés, égetés által okozott légszennyezés csökkentését - hangzott el A lakossági fűtés okozta levegőszennyezés - az európai és hazai jogszabályok végrehajtása című budapesti nemzetközi konferenciát követő sajtótájékoztatón, kedden. Az eseményt az Alapvető Jogok Biztosa Hivatala (AJBH) és a Levegő Munkacsoport rendezte a német Deutsche Umwelthilfe civil szervezet és a Dán Ökológiai Tanács közreműködésével – írta az MTI.

Bándi Gyula, a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztos-helyettes a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a lakossági fűtés szociális nehézségei sem adhatnak alapot más emberek alapvető és egészségét érintő jogainak sérelméhez. Az államnak e téren a támogató, ellenőrző és akár tiltó eszközök arányos alkalmazásában legalább akkora felelőssége van, mint az érintett lakosságnak. Az Európai Unió (EU) szabályai erre nézve számos elvárást tartalmaznak - tette hozzá.

Lenkei Péter, a Levegő Munkacsoport környezeti tanácsadó irodájának vezetője úgy véli, hogy a hatalmas károk ellenére nem elég hangsúlyos a szemléletformálás, a hatósági fellépés és a jogalkotás a levegőtisztaság védelmére.

Garaguly István, az AJBH jogi főreferense ismertette: a legutóbbi ombudsmani vizsgálatok arra mutattak rá, hogy jogalkotói lépések szükségesek a szállópor csökkentése érdekében. Megfelelő jogszabállyal korlátozni kell a legszennyezőbb fűtőanyagok lakossági forgalmazásának lehetőségét, az avarégetést pedig általánosan tiltani szükséges legalább azokon a területeken, ahol a zöld hulladék kezelésének a megfelelő módja biztosított a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás keretében.

Kare Press-Kristensen, a Dán Ökológiai Tanács szakértője azt hangsúlyozta, hogy a szilárd tüzeléssel járó légszennyezések az embereket megbetegítik, ezért sürgetőnek tartja a környezetkímélő fűtési módok elterjesztését, az épületek szigetelését, valamint a lakosság széles körű és hatékony felvilágosítását.

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség tavalyi levegőminőségi jelentése szerint Magyarországon évente több mint 14 ezer ember idő előtti elhalálozását okozza a légszennyezés, az azzal összefüggő megbetegedések száma pedig meghaladhatja az évi egymilliót.

 

Megosztás

Kié a felelősség? Így látjuk a társadalmi ügyeket

Hello Ország

Kié a felelősség? Így látjuk a társadalmi ügyeket

  • 2024.09.26

Fenntarthatóság, gyermekvédelem, esélyegyenlőség – és még hosszan folytathatnánk a társadalmilag fontos ügyek listáját. Abban egyetért a közvélemény, hogy ezekkel a témákkal foglalkozni kell, de a felelősségvállalás szintjeiről és szereplőiről már eltérően gondolkozunk. A CHERRISK friss kutatása a társadalmi felelősségvállalással kapcsolatos véleményeket vizsgálta, és érdekes eredményeket hozott.