Negyedszázados a Magyar Dinamikus Lövészsport Szövetség
- Hello Sport
- 2024.10.24
A néhai alapítók néhány tíz fős csapata igen büszke lenne, ha látná a ma már 174 tagegyesülettel és 10.000 főt meghaladó sportolói tagsággal működő szövetséget.
A sportlövészet régi hagyományokra vezethető vissza, már az ókori olimpiai játékok idején is voltak íjászati versenyek. A modern sportlövészet a 19. század során kezdett kialakulni, amikor a lőfegyverek egyre elterjedtebbé váltak a civil életben is. Hivatalos versenysport az 1896-os athéni olimpiai játékok alkalmával lett. Ettől kezdve egyre népszerűbbé vált szerte a világon, különböző kategóriákkal, például puska, pisztoly, sörétes fegyverek és különböző távokkal, illetve célpontokkal.
Hagyományos sportlövészet vs. dinamikus sportlövészet
A két lövészeti típus jelentősen különválik a világ különböző részein, mind a rajongótáborok, mind a szabályrendszer tekintetében. A hagyományos sportlövészet olimpiai sportágként világszerte elismert, és a Nemzetközi Sportlövő Szövetség (ISSF) irányítása alatt működik. Számos országban komoly hagyománya van a hagyományos sportlövészetnek, főként Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában.
A hagyományos sportlövészet, amilyen a klasszikus olimpiai lövészet is azzal jellemezhető, hogy a versenyzők meghatározott pozícióból, például állva, térdelve vagy fekve lőnek statikus célpontokra, amelyeket jellemzően távolsági lőlapok jeleznek. A cél az, hogy a lövések a lehető legpontosabbak legyenek. Ehhez az Magyar Dinamikus Lövészsport Szövetség néhány szakága egészen közel áll. Például a Gyorspont, F Class, IPRF és a precíziós lövészet. Az MDLSZ dinamikusabb lövészeti formái pedig a hagyományos lövészetet alaposabban megfűszerezve az IPSC, IDPA, Steel Challenge, Gyorskombinált és az IMSSU/Fémsziluett lövészet.
A dinamikus sportlövészet inkább regionális szinten hódít teret, főként az Egyesült Államokban és néhány európai országban, így Skandináviában is. Az IPSC (International Practical Shooting Confederation) és más hasonló szervezetek koordinálják ezt a sportágat, amelyben az amatőrök és a profi lövők is nagy számban versenyeznek. Hazánkban is egyre népszerűbb a sportágnak ez a fajtája, immár 25. jubileumát ünnepli a Magyar Dinamikus Lövészsport Szövetség.
„1999-ben alakult szövetségünk a világ egyik legismertebb dinamikus lövészsportjának, az IPSC-nek köszönheti önálló létét – mondja Dr. Fábián Lajos Károly, az MDLSZ elnöke (fenti képen). – Akkoriban hazánkban ez meglehetős újdonságnak számított, és annyira eltért az akkoriban elérhető és divatos ún. statikus, vagy pontlövészettől, hogy ezt a civil szervezetünket bejegyző bíróság is elismerte és a már régen létező, olimpiai sportágakat egyesítő Magyar Sportlövők Szövetsége (MSSZ) mellett, szintén azonos értékű, országos sportági szakszövetségi jogokkal ruházta fel a Magyar Dinamikus Lövészsport Szövetséget. Kis országunk csapatai rendszeresen kiemelkedő eredményeket érnek el világversenyeken, szakembereink jelentős munkát végeznek és kiemelkedő szerepeket töltenek be a nemzetközi bírói és egyéb szervezetekben, továbbá sportdiplomáciai eredményeinkről is szól a tény, hogy sok világversenyt rendeztünk a múltban, és rendezünk a következő években is. 2025-ben és 2026-ban pl. két külön IPSC sportági kategóriában is EB házigazdák leszünk, ami óriási nemzetközi elismerés szakszövetségünknek, IPSC szakágunk lövészeinek, szakembereinek, és nem utolsósorban hazánknak, Magyarországnak.”
Mérföldkő a negyedszázados jubileum
A Magyar Dinamikus Lövész Szövetség elnöke szerint az alapítók néhány tíz fős csapata igen büszke lenne, ha látná a ma már 174 tagegyesülettel és 10.000 főt meghaladó sportolói tagsággal működő szövetséget. Ráadásul a szövetség versenynaptárában 2023-ban már több, mint 450 amatőr lövészverseny szerepelt egyetlen naptári évben. Évente majdnem 4000 lövész szerez minősítést, azaz a szövetség által szabott minimális lőtudásra és lőbiztonságra vonatkozó lécet ennyien ugorják át.
„Tagegyesületeink száma az új belépőkkel folyamatosan nő, miközben a tagegyesületek sportolói létszáma is óriási mértékben növekszik. Ezt a szövetség által kiadott új amatőr versenyengedélyek számából pontosan követni tudjuk” – teszi hozzá Dr. Fábián, aki 2017. óta dolgozik a szövetség felsővezetésében, eleinte alelnökként, majd elnökként koordinálva a szakágvezetők, versenybírók, bizottságok, lövészegyesületek fontos és odaadó munkáját.
A szövetség számára óriási mérföldkő a negyedszázados jubileum, amely alkalmat ad a számvetésre, és arra is, hogy átgondolják, hogyan tovább.
„A 25 éves jubileum alkalmából 2024-ben alapítottunk egy értékes szövetségi kitüntetést, az MDLSZ Érdemérem és Elismerő Oklevél nevű kitüntetésünket, amelyből e pillanattól kezdve minden évben meghatározott, korlátozott számú Érdemérem és Oklevél kerül átadásra. Ez egy értékes, észrevehető méretű színezüst plakett, egy személyre szabott oklevéllel és dokumentációval – mondja Dr. Fábián. – Idén először, az október 25-i jubileumi ünnepségünkön adjuk át olyan magánszemélyek számára, akik vagy kívülről, vagy belülről, a munkájukkal, a támogatásukkal, a jó szándékukkal segítették szövetségünk munkáját, növekedését, anyagi biztonságunk megteremtését, és így közreműködtek abban, hogy valóban felkerüljünk a hazai amatőr sport és a honvédelmi-, hazafias nevelés térképére.”
Bővebb információ a szövetségről és a szakágakról ITT